Chokladsnitt extra allt
Här har det traditionella chokladsnittet förnyats och förfinats till en blivande 2020-talsklassiker. Hasselnötter och lakritskolasås gör susen. Linda Hansson, Baket i Ljungby har skapat receptet.
Foto: Alexander Hall
Ca 60 st
Ingredienser:
200 g smör, rumsvarmt
2 ½ dl, ca 225 g strösocker
5 dl, ca 300 g vetemjöl
4 msk kakao
1 tsk bakpulver
1 msk vaniljsocker
1 ägg
Pensling & garnering:
1 ägg, uppvispat
1 ½ – 2 dl hasselnötter, grovhackade
Lakritskola:
1 dl, ca 75 g farinsocker
1 dl, ca 140 g ljus sirap
1 dl grädde
2 nypor flingsalt
4 tsk lakritspulver
1 msk smör, rumsvarmt
Gör så här:
1. Sätt ugnen på 200°. Blanda alla ingredienser väl till en smidig deg. Dela degen i 6 bitar och rulla ut varje bit till en rulle. Lägg bakplåtspapper på två plåtar och lägg tre degrullar på varje plåt. Platta till rullarna lite, pensla med uppvispat ägg och strö över hackade hasselnötter.
2. Grädda varje plåt mitt i ugnen i ca 15 minuter. Rullarna kommer flyta ut lite åt sidorna. Skär längderna medan de är varma i 2 cm breda, sneda bitar. Låt dem svalna på plåten.
3. Lakritskola: Låt farinsocker, sirap, grädde, salt och lakritspulver puttra i en kastrull på låg eller medelvärme i ca 5 minuter.
4. När smeten har tjocknat och blivit trögflytande, ta kastrullen från värmen och blanda i smöret. Lägg chokladsnitten på ett bakplåtspapper, ringla kolan över och låt stelna.
.
Lämna en kommentar
Want to join the discussion?Dela med dig av dina synpunkter!